Kwadratowa twarz – jakie fryzury będą Ci pasować

kwadratowa twarz

Odpowiednio dobrana fryzura powinna pasować między innymi do Twojego kształtu twarzy. Wyróżniamy następujące kształty twarzy: okrągła, owalna, trapezoidalna, trójkątna, prostokątna i kwadratowa. Jeśli jesteś posiadaczką kwadratowej twarzy, to z poniższego artykułu dowiesz się, jakie fryzury będą dla Ciebie najlepsze.

Czym charakteryzuje się kwadratowa twarz?

Twarz kwadratowa często jest mylona z twarzą okrągłą – można jednak zauważyć pewne dość istotne różnice, które pozwolą odróżnić od siebie te dwa kształty. Twarz kwadratowa posiada ostrzejsze kąty i linie – różnice widoczne są szczególnie na mocno zarysowanych szczękach. Ponadto, różnicę zaobserwować można także zwracając uwagę na linię włosów, ponieważ przy twarzy kwadratowej układa się ona w charakterystyczne kąty proste po bokach twarzy, a w przypadku twarzy okrągłej jest ona dużo bardziej łagodna. Dodatkowo kwadratowa twarz posiada podobną wysokość i szerokość, jeśli więc Twoja twarz jest bardziej dłuższa, niż szersza, istnieje prawdopodobieństwo, że jest po prostu prostokątna. Bardzo charakterystyczną cechą jest również szerokość czoła i szczęki.

Dlaczego fryzurę dobiera się do kształtu twarzy?

Odpowiednie dopasowanie fryzury do kształtu twarzy polega na tym, aby ukryć drobne mankamenty i jednocześnie wyeksponować atuty. Na odpowiedni dobór fryzury do kształtu twarzy wpływa wiele czynników – takich, jak np.: długość fryzury, linia cięcia, czy też sposób ułożenia. Jeśli jest to kwadratowa twarz fryzura powinna być lekka. Istnieje kilka dość oczywistych zasad doboru fryzury – jedną z nich jest zasada mówiąca o tym, że przy miejscu, od którego chcemy odciągnąć uwagę, nie powinien znajdować się żaden element przykuwający wzrok. Jeżeli np. zależy Ci na odciągnięciu uwagi od pełnych i zaokrąglonych policzków, to Twoja fryzura nie powinna kończyć się na ich wysokości, ani być w tym miejscu wyraźnie uniesiona.

Jakie fryzury sprawdzą się przy kwadratowej twarzy?

Kwadratowa twarz bardzo dobrze komponuje się z: fryzurami o dłuższym tyle, grzywką i  przedziałkiem na boku, asymetrycznymi cięciami, bobem – sięgającym za linię żuchwy, cieniowanymi włosami – które zamaskują kości policzkowe, trwałą – na długich włosach, opadającymi na policzki pazurkami, a także z delikatnymi lokami lub falami- które pozwolą zmiękczyć ostre rysy twarzy. Pamiętaj również o doborze kształtu brwi do twojej głowy. Zobacz mój wpis o geometrii brwi. Jeśli jesteś posiadaczką kwadratowej twarzy, to możesz zdecydować się np. na:

  • Fryzurę za ucho. Fryzury krótsze niż do linii szczęki zazwyczaj nie są polecane dla tego kształtu twarzy, ponieważ krótkie włosy odsłaniają szczękę, która przy kwadratowej twarzy powinna zostać przysłonięta. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na tej długości to zastosuj się do kilku ważnych wskazówek. Przede wszystkim postaraj się o to, aby Twoja fryzura miała dużą objętość, ważne jest także odpowiednie cieniowanie i stopniowanie włosów. Ponadto bardzo istotną kwestią będzie grzywka, która pozwoli przysłonić ostre kanty czoła. Pamiętaj także o tym, aby nie obcinać włosów geometrycznie – włosy przy twarzy kwadratowej powinny układać się miękko. Jeśli jesteś zwolenniczką bardziej postrzępionych i asymetrycznych cięć, to możesz zdecydować się na fryzurę z włosami układającymi się w pazurki. Dużo zyskasz także dzięki odpowiedniemu farbowaniu oraz dobrze dobranej biżuterii.
  • Luźne kosmyki przy twarzy. Kwadratowa twarz często wymaga złagodzenia, aby osiągnąć ten efekt można poeksperymentować z kosmykami, które bezpośrednio ją okalają. Czynność tą można wykonać bez konieczności wizyty w salonie fryzjerskim. Oczywiście dużo bezpieczniej jest obciąć włosy zgodnie z kształtem twarzy w profesjonalnym salonie, jednak jeśli akurat nie wybierasz się do fryzjera, a chcesz spróbować czegoś nowego, postaraj się stworzyć fryzurę z luźnymi, opadającymi na twarz, kosmykami. Fryzury pasujące do twarzy kwadratowej nie powinny być przesadnie ułożone i wymodelowane, nie oznacza to jednak, że osoby o tym kształcie twarzy nie mogą pozwolić sobie na gładkie uczesanie. Wystarczy jedynie dodać odpowiednio wystylizowane kosmyki przy twarzy, aby fryzura stała się dopasowana. Jeśli zależy Ci na ułożeniu gładkiej fryzury, to koniecznie wypuść dwa długie pejsy o średniej grubości – włosy dobieraj znad samego czubka głowy, wybrane kosmyki wyprostuj przy użyciu prostownicy, a dla uzyskania lepszych efektów wygładź je kremem do stylizacji. Bardzo istotne jest także to, aby kosmyki miały u nasady nieco objętości i miękko okalały twarz.
  • Cięcie na boba. Wariantów boba jest bardzo dużo, z tego względu fryzurę tę można dobrać do niemal każdego kształtu twarzy. Jeśli jest to twarz kwadratowa fryzury nie powinny iść w kierunku gładkiego boba, a bardziej skłaniać się w stronę swobodnych cięć. Kwadratowa twarz będzie wyglądała korzystnie we wszystkich przedłużonych wersjach boba, świetnie sprawdzi się również blunt bob – charakteryzujący się nieco postrzępioną linią cięcia i falującymi kosmykami, a także także bob beach waves, Posiadaczki włosów o długości sięgającej do linii żuchwy powinny zdecydować się natomiast na baba cool girl, w którym będą wyglądać nie tylko bardzo korzystnie, ale także modnie.

Czego unikać posiadając kwadratową twarz?

Jednym z najlepszych sposób na znalezienie odpowiedniej fryzury jest eksperymentowanie z własnymi włosami. Jest to jednak dość ryzykowna metoda, dlatego przed zdecydowaniem się na jej wybór należy zapoznać się z cięciami, które definitywnie nie będą pasowały do naszego kształtu twarzy. Jeśli przypadła Ci w genach kwadratowa twarz fryzury powinny być lekkie i dobrze przemyślane. Poniżej znajdziesz listę elementów, których zdecydowanie należy unikać przy kwadratowej twarzy:

  • Przedziałek na środku głowy – taki zabieg niepotrzebnie przyciągnie uwagę w kierunku szczęki i podkreśli jej ostre kąty.
  • Oklapnięte włosy – jeśli Twoje włosy będą oklapnięte to podkreślisz w ten sposób szczękę, staraj się wybierać takie fryzury, które zapewnią Ci objętość.
  • Prosta grzywka – ten rodzaj grzywki bardzo obciąża wizerunek, co nie jest wskazane przy kwadratowych twarzach.