Jak zmyć farbę z włosów i wrócić do swojego koloru?

jak zmyć farbę z włosów

Nie jesteś zadowolony z nowego koloru włosów? Pragniesz po prostu powrócić do naturalnej ich barwy? Do najpopularniejszych metod szybkiego zmywania farby z włosów należą:

  • soda oczyszczona
  • olej kokosowy
  • miód
  • sporszkowana witamina c
  • ocet jabłkowy

Czym zostały zafarbowane włosy?

Na początek musimy jednak uprzedzić – jeśli włosy zostały zafarbowane trwałą, permanentną farbą, pozbycie się niechcianego koloru nie będzie wcale łatwe. Szczególnie jak robiłaś jakieś ombree z kolorami dopełniającymi. Zasadniczo uratować Cię może w takiej sytuacji tylko zabieg dekoloryzacji (najlepiej wykonanego u profesjonalnego fryzjera). Nasze sposoby na to, jak zmyć farbę z włosów i wrócić do naturalnego koloru dedykujemy natomiast przede wszystkim tym osobom, które zafarbowały je przy wykorzystaniu tonera, lub farby półtrwałej.

Metoda 1: Silny szampon oraz woda

Zacznijmy od najprawdopodobniej najprostszej metody na to, jak zmyć farbę z włosów. Potrzebny Ci będzie po prostu dobrej jakości, mocno oczyszczający szampon oraz trochę ciepłej wody. Aby pozbyć się z włosów niechcianej farby, namocz je bardzo ciepłą wodą, która spowoduje rozchylenie łusek włosów, a następnie dokładnie umyj je szamponem – upewnij się, że piana nabrała koloru farby do włosów. Po dokładnym ich umyciu opłucz włosu solidną ilością ciepłej wody o tej samej temperaturze, jak ta, która posłużyła Ci do ich namoczenia. Konieczne może okazać się powtórzenie tego zabiegu jeszcze 1-2 razy.

Po umyciu włosów pamiętaj o naniesieniu na nie odżywkę zakwaszającą i pozostaw na nieco dłużej, niż zwykle. Następnie spłucz tę odżywkę, a włosy jeszcze raz opłucz ciepłą wodą. W kontekście tego, jak zmyć farbę z włosów szybko zabieg ten nie jest może pierwszym, który warto rozważać (najprawdopodobniej będziesz musiał powtórzyć go przynajmniej raz), niemniej jednak wykorzystuje on te produkty, które niemal na pewno masz już w domu – a co za tym idzie praktycznie nic Cię nie kosztuje.

 Metoda 2: Soda oczyszczona

Kolejnym skutecznym sposobem na to, jak zmyć farbę z włosów jest skorzystanie z dobrodziejstw sody oczyszczonej. Konkretniej – przygotujesz z jej wykorzystaniem specjalną pastę do mycia włosów. Jej zasadowe pH bardzo silnie oddziaływać będzie na łuski włosów, dzięki czemu sposób ten jest naprawdę skuteczny. Jak zmyć farbę z włosów sodą?. My proponujemy Ci połączenie sody z sokiem cytrynowym, albo octem jabłkowym. Tak przygotowaną masę nałóż na włosy i odczekaj przynajmniej 45 minut. Po wszystkim zmyj ją szamponem.

 

Choć zabieg ten jest skuteczny, pamiętaj, że po jego wykonaniu włosy staną się szorstkie w dotyku, ponieważ dojdzie do rozchylenia łusek.  By temu zapobiec, możesz na przykład zakwasić włosy odpowiednią odżywką. Pamiętać też należy, że sposób ten może doprowadzić do wysuszenia włosów.W związku z tym nie powinieneś korzystać z niego zbyt często – stosuj go raczej w sytuacjach, gdy wszystkie inne metody okażą się nieskuteczne. Po jego wykonaniu odpowiedni poziom nawilżenia włosów przywrócić możesz za pomocą specjalnych kosmetyków.

Metoda 3: Olej kokosowy

Nie każdy o tym wie, ale olej kokosowy naprawdę świetnie nadaje się do dekoloryzacji włosów. W kąpieli wodnej rozpuść odpowiednią ilość takiego oleju (lepiej więcej, niż mniej – zwróć uwagę na gęstość oraz długość swoich włosów). Pamiętaj jednak, że powinien on być ciepły, ale nie gorący. Ostrożnie, ale dokładnie rozprowadź go na całej powierzchni włosów. Pamiętać musisz jednak, że wcześniej powinny one być dokładnie umyte – najlepiej, gdy będą  nadal wilgotne. Po nałożeniu oleju na włosy owiń głowę ręcznikiem i pozostaw go na niej na co najmniej kilka godzin. Po takim zabiegu dokładnie umyj głowę szamponem oczyszczającym i zastosuj odżywkę

Dodatkowy plus tej metody jest taki, że olej nie tylko wyciągnie farmę z włosów, ale i nawilży je, a także odżywi. Metodę tę powinny rozważyć więc te osoby, które posiadają włosy zniszczone i przesuszone, a także rozjaśniane.

Metoda 4: Miód

Kolejna propozycja jest świetną metodą nie tylko na to, jak szybko zmyć farbę z włosów, ale także jak skutecznie je rozjaśnić. Właściwości miodu sprawiają, że jest to wręcz idealna metoda dla osób o jaśniejszych kolorach włosów. Proponujemy przygotowanie płukanki z miodu ora wody, która zostanie wykorzystana podczas mycia włosów. Alternatywną metodą jest zmieszanie wody utlenionej oraz miodu, dzięki czemu powstanie specyficzna maseczka na włosy. Tak przygotowaną maskę wystarczy nanieść na włosy i pozostawić na kilka godzin, a następnie spłukać. Po wykonaniu zabiegu należy też zakwasić włosy, chociażby specjalną odżywką. Miód należy jednak stosować w umiarze – zbyt duże jego ilości mogą wręcz pogorszyć stan włosów.

Metoda 5 – sproszkowana witamina C

Kolejnym sposobem na to, jak zmyć farbę z włosów szybko jest wykorzystanie sproszkowanej witaminy C. Oczywiście, jeśli nie posiadasz w domu witaminy C w proszku, możesz po prostu pokruszyć tabletki. Tak przygotowany proszek połącz z odrobiną wody oraz szamponem, a następnie dokładnie umyj włosy uzyskaną w ten sposób mieszanką. Pamiętaj, że jeśli nie osiągniesz zakładanego efektu za pierwszym razem, zawsze możesz powtórzyć ten zabieg. Za każdym kolejnym razem efekty płynące z takiego mycia staną się coraz to bardziej widoczne. Alternatywnym sposobem jest wykonanie pasty z witaminy C oraz wody – małóż ją na włosy mniej więcej na godzinę przed myciem.

Metoda 6 – ocet jabłkowy

Ostatnią już metodą na naszej liście są płukanki z octu jabłkowego. Jest to bardzo prosty i naturalny sposób na to, jak szybko zmyć farbę z włosów. Po prostu połącz jedną – dwie łyżki octu jabłkowego z wodą, a następnie przepłucz tak przygotowaną mieszaniną włosy umyte wcześniej szamponem. Nieco bardziej alternatywnym sposobem na to, jak zmyć farbę z włosów jest natomiast wykorzystanie oliwy z oliwek zamiast wody. Połącz ją z octem w proporcji pół na pół i zastosuj jako odżywkę, po umyciu włosów. Obie te metody pozwolą także delikatnie rozjaśnić włosy.