Czym są barwy dopełniające?

barwy dopełniające

Barwy dopełniające to takie barwy, które odpowiednio zmieszane we właściwych proporcjach dają możliwość uzyskania szarości, czerni albo bieli. Czesto stosowane w ombree na włosach.Jeśli barwy znudziły ci się i chcesz wrócić do swojego naturalnego koloru, mam na to sposoby 🙂 Barwy te przeważnie leżą naprzeciw siebie, co powoduje, że po wzajemnym połączeniu się dochodzi między nimi do achromatyczności, czyli zupełnego pozbawienia koloru. Mimo wszystko, to bardzo popularne zjawisko we współczesnych technologiach. Jako przykład mogą służyć tutaj nowoczesne ekrany telewizorów, które w barwach dopełniających dają biel.

Przykładem kolorów dopełniających mogą być na przykład kolor żółty i fioletowy, zielony i czerwony, oraz pomarańczowy i niebieski. Takie połączenie sprawia, że bardzo szybko tworzy się kolor szary, tak często stosowany w przypadku wielu obrazów malarskich o wyższym poziomie ekspresji  Wielu artystów dąży zatem do tego, aby ich obrazy miały również białą i szarą paletę barw, dlatego też tak ważne jest wiedzieć czym oraz jakie są barwy dopełniające. Barwy dopełniające rysunek w dość jasny i obrazowy sposób przedstawia całą paletę barw, od najjaśniejszych do najciemniejszych.

Barwy dopełniające prace plastyczne

Wśród najpopularniejszych prac plastycznych, jeśli chodzi o paletę barw dopełniających  obrazy autorstwa Andy’ego Warhola, który malował w okresie pop-artu. Dobrym przykładem takiego obrazu będzie właśnie Che Guevara, na którym malarz zawarł dziewięć kwadratów, w wielu różnorakich warstwach kolorystycznych barw dopełniających, Na każdym z nich umieszczono twarz Che Guevary, gdzie różnie zastosowano bardzo różnorakie odmiany barw dopełniających. To właśnie po namalowaniu tego obrazu malarz zyskał olbrzymią popularność, nie tylko w jego kraju, ale również na całym świecie.

To właśnie Warhol jest jednym z głównych przedstawicieli pop-artu, czyli nurtu w sztuce, który powstał zaraz po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej. To, co wyróżniało ten nurt na tle pozostałych był faktem, że zwracał szczególną uwagę na konsumpcjonizm oraz mechanizm reklamy, w którym głównym zadaniem była odpowiedź na elementy kultury masowej. Pop-art zyskał dużą popularność w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych. Jednym z twórców pop-art na Wyspach Brytyjskich był Richard Hamilton, gdzie celem nadrzędnym dla niego był zerwanie z jakimkolwiek stylem i tradycją, kosztem całkowitej wolności artystycznej dla jego twórców. Było to ściśle związane z dadaizmem, co spowodowało, że mieszały się ze sobą różnorakie gatunki sztuki. Co ciekawe, koncepcje Pop-artu przeniknęły również do muzyki rockowej, gdzie swoje piętno odcisnęło również w twórczości jednego z najsłynniejszych zespołów rockowych, The Rolling Stones.

Definicja pojęcia barwy złamane

Barwy dopełniające i złamane to przeciwieństwo barw czystych, z których tworzą się i powstają barwy dopełniające, zawierają one zatem szarość, czerń lub biel. W malarstwie im bardziej złamany kolor tym bardziej dochodzi do achromatyczności. Zatem efekt barw złamanych w trakcie malowania uzyskuje się poprzez zastosowanie barw dopełniających.

Barwy złamane prace plastyczne

Słynny holenderski malarz Vincent Van Gogh zawarł w swoim dziele Szachownice cesarskie w miedzianym wazonie, zawarł w swoim obrazie właśnie barwy złamane. W mojej opinii jednak warto zobaczyć na własne oczy, aby przekonać się o tym na własne oczy, jak barwy złamane wpływają na całokształt. Jak wiadomo ten obraz nie należy do tych najbardziej znanych obrazów tego malarza, do których należą w głównej mierze Słoneczniki. Wielu ludzi kojarzy Van Gogha mniej z okazji jego obrazów, a bardziej z tego powodu, że pod wpływem kryzysu artystycznego odciął sobie swoje ucho. Co ciekawe, w późniejszym czasie gdy trafił do szpitala psychiatrycznego, namalował obraz Gwiaździsta Noc.   Wśród innych popularnych obrazów tego artysty można również wymienić Autoportret, który był jednym z najpopularniejszych i najczęściej produkowanych obrazów przez artystów. W tamtym czasach, wielu malarzy borykało się z wieloma problemami finansowymi, dlatego malowali autoportrety dla siebie, albo na zamówienie.  Znaczenie barw dopełnijących i złamacych w pracach plastycznych jest ogromne.